-
1901. Wilhelm Conrad RöntgenNjemački fizičar koji je otkrio X-zrake, što je revolucioniralo medicinu i omogućilo dijagnosticiranje bolesti bez invazivnih postupaka.
-
1921. Albert EinsteinNjemačko-švicarski fizičar koji je dao ključne doprinose u razumijevanju kvantne mehanike i teorije relativnosti, te je dobio Nobelovu nagradu za svoj rad na fotoelektričnom efektu.
-
1938. Enrico FermiTalijanski fizičar koji je bio jedan od pionira u razvoju atomske energije i nuklearne fizike, te je dobio Nobelovu nagradu za svoj rad na umjetnom radioaktivnom elementu.
-
1945. Alexander FlemingŠkotski liječnik i bakteriolog koji je otkrio penicilin, prvi antibiotik koji je revolucionirao medicinu i spasio mnoge živote.
-
1962. Linus PaulingAmerički kemičar i fizičar koji je dobio Nobelovu nagradu za svoj rad na kemijskoj vezi i strukturi proteina, te je bio jedan od prvih zagovornika nuklearnog razoružanja.
-
1971. Dennis GaborMađarsko-britanski fizičar koji je izumio holografiju, tehnologiju koja se koristi u medicini, umjetnosti i znanosti.
-
1983. Subrahmanyan ChandrasekharIndijsko-američki astrofizičar koji je dao ključne doprinose u razumijevanju zvijezda i crnih rupa, te je dobio Nobelovu nagradu za svoj rad na gravitacijskoj stabilnosti bijelih patuljaka.
-
1998. Robert F. FurchgottAmerički farmakolog koji je otkrio ulogu dušikovog oksida u regulaciji krvnih žila, što je dovelo do razvoja novih lijekova za liječenje srčanih bolesti.
-
2004. Frank WilczekAmerički fizičar koji je dao ključne doprinose u razumijevanju kvantne kromodinamike, teorije koja opisuje interakcije između kvarkova i gluona.
-
2018. Donna StricklandKanadska fizičarka koja je dobila Nobelovu nagradu za svoj rad na laserskoj tehnologiji, te je postala tek treća žena u povijesti koja je dobila ovu nagradu u fizici.
Top 10 Nobelovaca
